Yhtyelaulukilpailun aikaisempien vuosien voittajat

2017

Akustiset yhtyeet:
1. Ilo Ensemble (Suomi)
2. Latvian Voices (Latvia)
3. KOR (Italia)
3. Sine Nomine (Kolumbia)

Vahvistetut yhtyeet:
1. Quintense (Saksa) – Grand Prix
2. SKETY (Tsekki)

2015

Akustiset yhtyeet:
1. Sjaella (Saksa)
2. Sekunti (Suomi)
2. proMODERN (Puola)

Vahvistetut yhtyeet:
1. ONAIR (Saksa) – Grand Prix
2. Voco Novo (Taiwan)
2. Estonian Voices (Viro)
3. The Quintessence (Georgia)

2013

1. Ommm (Ranska) – Grand Prix
2. JazzIn Sisters (Viro)
3. Vocal Motion Six (Namibia)
3. Taiga (Suomi)

2011

1. Postyr Project (Tanska) – Grand Prix
2. Sonic Suite (Saksa)
3. Cappella’A (Liettua)
3. Egregor vocal (Ranska)

2009

1. Klangbezirk (Saksa) – Grand Prix
2. Voz en Punto (Meksiko)
3. Novy Vek (Venäjä)
4. Shiva Knows (Alankomaat)

2007

1. Vocaldente (Saksa) – Grand Prix
2. Juice (Iso-Britannia)
3. Sound Affaire (Saksa)
3. Vocado (Ruotsi)

2005

1. Calmus Ensemble (Saksa) – Grand Prix
1. Pust (Norja)
1. Viisi (Suomi)
Erikoispalkinto ohjelmasta: Trio Romance (Venäjä)
Erikoispalkinto omaperäisyydestä ja innovatiivisuudesta: Vokalquartett Niniwe (Saksa)

2003

1. JimJamMurMur (Suomi) – Grand Prix
2. Riltons vänner (Ruotsi)
3. Lyubava (Venäjä)
3. Puellae Pauperes (Suomi)

2001

1. Bara Vox (Ruotsi) – Grand Prix
1. Club 45 (Suomi)
Paras akustinen yhtye: Canticulum (Suomi)
Erikoispalkinto ohjelmasta: Fiori (Suomi)

1999

1. Lauluyhtye Rajaton (Suomi) – Grand Prix
2. Trio Mediaeval (Norja)
3. Tsakku (Suomi)
3. Ensemble amarcord (Saksa)

1997

Grupo Vocal Olisipo (Portugali) – Grand Prix
Akateeminen Kvartti (Suomi)
Anima (Venäjä)

1995

1. Singer Pur (Saksa) – Grand Prix
2. Lauluyhtye Apropå (Suomi)
3. Nieiddat (Suomi)
3. Pentatones (Suomi)
3. So What (Suomi)

1993

Vakavan musiikin sarja:
1. Talla (Suomi) – Grand Prix
2. Putni (Latvia)
3. Carpe Diem (Suomi)
Erikoispalkinto: Unca-kvartetti (Suomi)

Kevyen musiikin sarja:
1. A la carte (Ruotsi)
2. Sindi (Latvia)
3. Voz en Punto (Mexico)
Erikoispalkinnot: The Four Jacks (Suomi), Kuninglik Kvintet (Viro), MESS (Suomi), Jazztrio Scat (Suomi)

1991

Vakavan musiikin sarja:
1. Tallinnan madrigaalien laulajat (Viro)
2. Mieskvartetti Mieskvartetti (Suomi)
3. Kvartettilaulajat (Suomi)
Erikoispalkinto: Nightingales (Suomi)

Kevyen musiikin sarja:
1. Neljä Veljestä (Suomi) – Grand Prix
2. Arietta (Suomi)
2. Voz En Punto (Mexico)
4. Regös Vocal (Hungary)

1989

Sotto Voce (Suomi) – Grand Prix