Esiintyjät 1986–2016

1986

  • Avanti!

    Johtaa Olli Pohjola Avanti! Lunaire
    Olli Pohjola, huilu Kari Kriikku, klarinetti Sakari Oramo, viulu Lea Pekkala, sello Jouko Laivuori, piano

  • Jean Sibelius-kvartetti

    Yoshiko Arai, I viulu Jaakko Vuornos, II viulu Jouko Mansnerus, alttoviulu Seppo Kimanen, sello

  • Pariisin suomalaisia

    Anssi Karttunen, sello Tuija Hakkila, piano

  • Syvyyden Pinnalla

    Leena Gustavson, koreografia, puvut Jukka Gustavson, musiikki, libretto
    Tanssiryhmä Mobita: Tuula Linnusmäki Sonja Rantala Sinikka Saarela-Hakanen Minna Saari Auli Sirén Anne Tammilehto

  • Tamperelaisia

    Olavi Hostikka, pasuuna Leena Tahvanainen, urut
    Pekka Ahonen, klarinetti Viktória Tanitó-Hunyadi, piano
    Martti Wiklund, viulu Viktória Tanitó-Hunyadi, piano
    Petri Salonen, viulu Viktória Tanitó-Hunyadi, piano
    Rainer Risberg, huilu Sampo Liukko, sello Viktória Tanitó-Hunyadi, piano
    William Dyer, alttohuilu Viktória Tanitó-Hunyadi, piano
    Petri Salonen, I viulu Martti Wiklund, II viulu Juha Arppola, II alttoviulu Kaarle Husgafvel, sello

  • Cha Cha

    Markku Into
    Seppo Pietikäinen

    Muusikot : Tuomas Airola, Thomas Gabrielson, Jari Hongisto, Sampo Lassila, Jukka Mikkola, Jorma Tapio

  • Kohtaaminen

    Matti Rantanen, harmonikka, Jukka Tiensuu, cembalo

  • Tampereen kaupunginorkesteri

    Johtaa Paavo Rautio
    Solisti Mikael Helasvuo, huilu

  • Jorma Tapion kvartetti

    Jorma Tapio, saksofonit, Jari Hongisto, pasuuna, tuuba, Sampo Lassila, basso, Phil Kronqvist, rummut

1988

  • Avanti!

    Johtaa Jukka-Pekka Saraste

    YLE:n Musica Nova -konsertti: TOIMII-yhtye

  • Kesti-Kriikku-Nikula-Trio

  • Joyce

    Ippe Kätkä – rummut
    Jarkko Leivo – basso
    Heikki J. Heinonen – kosketinsoittimet
    Lucjan Czaplicki – puhaltimet

  • Mobita

    Marjo Hämäläinen, Tuula Linnusmäki

  • Tuija Hakkila – Anssi Karttunen Duo

    Tuija Hakkila, piano Anssi Karttunen, sello

  • Tampereen kaupunginorkesteri

    Johtaa Atso Almila Solisteina Jouko Harjanne, trumpetti ja Ulla Sipponen, laulu

    Liisa Pohjola, Jouko Laivuori, Tuija Hakkila, Ilmo Ranta

  • Tapiolan Kuoro

    Johtaa Erkki Pohjola Olli Pohjola, huilu

  • Kalmisto-kvartetti

    Teppo Hauta-aho, basso, Paroni Paakkunainen, puhaltimet, Jarmo Sermilä, trumpetti, Jukka Wasama, lyömäsoittimet

  • Transistors

    Enehielm, laulu, saksofoni, Elina Hurme, saksofoni, laulu, Mikael Renlund, pasuuna, lauus Sandberg, koskettimet, hanuri, laulu, Ari Taskinen, koskettimet, kitara, Ulf Krokfors, kontrabasso, Jyrki Tapio, rummut

  • Duo Contemporain

    Henri Bok, bassoklarinetti ja saksofonit Evert le Mair, vibrafoni ja marimba

1990

  • Quator De Flûtes Arcadie

    Pierre-Yves Artaud Pierre-Alain Biget Ariette Leroy-Biget Nicolas Brochot

  • Cluster

    Mikael Helasvuo, huilu, Pekka Savijoki, saksofoni, Jukka Savijoki, kitara, Tim Ferchen, lyömäsoittimet

  • Tampereen kaupunginorkesteri

    Johtaa Atso Almila
    Solistina Pierre-Yves Artaud, huilu

  • Tamia & Pierre Favre

    Tamia, laulu, Pierre Favre, lyömäsoittimet

    Timo Korhonen, kitara

  • Turku Ensemble

    Timo Hanhinen, sello Jukka Juvonen, piano Riitta Liukkonen, viulu Jukka Perksalo, sello Anne Raitio-Eirola, huilu Harri Sippel, alttoviulu Juha-Pekka Vikman, viulu

  • Risberg-Salmela-Siskonen trio

    Rainer Risberg, huilu, Jorma Salmela, kitara, Hannu Siskonen, kitara

    Matti Rantanen, harmonikka
    Pekka Vesanen, kitara Liisa Ruoho, huilut Tim Ferchen, lyömäsoittimet

1992

  • Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri

    Johtaa Juha Kangas

    Mikael Helasvuo, huilu Jukka Savujoki, kitara Jukka Tiensuu, cembalo, Teija Parviainen, harmonikka Päivi Mykrä-Nieminen, sello, Juhani Tepponen - viulu, Teija Parviainen, harmonikka, Päivi Mykrä-Nieminen, sello, Heikki Lehtinen, basso, Jouni Joronen, piano Petri Nieminen, tenorisaksofoni

  • Tampereen kaupunginorkesteri

    Johtaa Atso Almila

    Mikko-Ville Luolajan-Mikkola, viulu Kari Kriikku, klarinetti Juhani Liimatainen, elektroniikka Carolyn Carlson, tanssi-improvisointi

  • Théâtre Europèen De Musique Vivante!

    Dominique Grosjean, ääni, liike Annette Sachs, ääni, liike, piano Piotr Lachert, piano, liike Freddy Kerseleers, valo

  • TEMV! Serenades et fantasies

    Annette Sachs, piano, ääni Francoise Vanhecke, sopraano, piano

  • Avanti!

    Johtavat Tuomas Ollila ja Sakari Oramo

1994

  • Lahden kamarimusiikkiseura

    Johtaa Osmo Vänskä

  • Radion sinfoniaorkesteri

    Johtaa Sakari Oramo
    Solistina Roland Pöntinen, piano

  • Tampereen kaupunginorkesteri

    Johtaa Petter Sundkvist
    Jouko Harjanne, trumpetti, Matti Rantanen, harmoniikka, Avanti-kvartetti, John Storgårds, I-viulu, Anna Hohti, II-viulu, Tuula Riisalo, alttoviulu, Lea Pekkala, sello

  • Zagros-ensemble

    Johtaa John Storgårds
    Tuula-Marja Tuomela, laulu Riikka Talvitie, oboe Arttu Takalo, vibrafoni
    Ismo Eskelinen, kitara

  • Selin-kvartetti

    Jannika Gustafsson, I-viulu Marika Gustafsson, II-viulu Camilla Koiso-Kanttila (Vilkman), alttoviulu Lauri Angervo, sello

  • Jaana Kärkkäinen, piano

  • Tampereen konservatorio NYTT

    Kitaraorkesteria johtaa Pauli Talvitie
    Lauri Hannu, sähkökitara Kirsti Tanskanen, viulu Mikko Kivistö, viulu Emily Wagoner, alttoviulu Harri Topi, sello Harri Topi, sello Antti Rislakki, vibrafoni Kirsti Tanskanen, viulu Mikko Kivistö, viulu Emily Wagoner, alttoviulu Harri Topi, sello Elina Kentta, sello Harri Topi, sello Markus Mantere, piano

  • Sonanza

    Johtaa Jan Risberg

1996

  • Trio Toivio

    Lauri Toivio, huilu, Seeli Toivio, sello, Kalle Toivio, piano

  • Moksha

    Kusti Vuorinen, piano, flyygelitorvi, Matti-Juhani Orpana, tenorisaksofoni, Janne Tuomi, lyömäsoittimet, Tuomas Tainio, lyömäsoittimet, Jarkko Palokas, sähkökitara

  • Ansiokehitystakuu

    Tarja Alakörkkö, harmonikka, Mathias Mortling, sello Siiri Rasta, viulu

  • Magnolia-kvintetti

    Mirkku Hynninen, huilu Isa Lehto, klarinetti Annika Nummelin, viulu Heli Nironen, sello Kirsi Tuppurainen, piano

  • Imu

    Eija Huhtala, sello Pia Kortela, piano Iiro Ollila, kitara Marko Portin, klarinetti Martina Roos, laulu Matti Sunell, lyömäsoittimet Tarja Taurula, laulu Milko Vesalainen, huilu

  • I’d Rather

    Lea Kaijansinkko, viulu Klaus Koffström, sello Heikki Hinssa, harmoniikka Harri Kerko, kitara Perttu Haapanen, piano

  • Zagros Ensemble

    Auli Konttinen, huilu Patrik Stenström, klarinetti Kaisa Kallinen, viulu Sami Mäkelä, sello Marja-Liisa Anttikoski, piano

  • Wanhan kirjaston kvintetti

    Riitta Koljonen, huilu Selja Sajaniemi, oboe Taina Viinisalo, klarinetti Tanja Louhelainen, corno Mikko Järviluoto, fagotti

  • Kerberos

    Petri Aarnio, viulu Petri Alanko, huilu Ilari Angervo, alttoviulu Kari Kriikku, klarinetti Jukka Pohjola, viulu Panu Pärssinen, kontrabasso Jussi Särkkä, fagotti Esa Tapani, käyrätorvi Jorma Valjakka, oboe Marko Ylönen, sello

  • Tapiola Sinfonietta

    Johtaa Tuomas Pirilä
    Solisteina Timo Korhonen, kitara ja Kari Kriikku, klarinetti

  • Tampereen kaupunginorkesteri

    Johtaa Peter Csaba
    Solisteina Mikael Helasvuo, huilu ja Anssi Karttunen, sello

  • Korvat auki!

    Johtaa Hannu Lintu
    Hanna Juutilainen, huilu Heikki Nikula, klarinetti Mikko Kauppinen, klarinetti Keijo Liski, käyrätorvi Sami Koskela, lyömäsoittimet Jaana Kärkkäinen, piano Mervi Kinnarinen, viulu Juha-Pekka Koivisto, viulu Petteri Poijärvi, alttoviulu Jukka Rautasalo, sello Merja Wirkkala, sopraano, Dani Juris, poikasopraano
    Max Lilja, sello, live-elektroniikka
    Mikko Kauppinen, bassoklarinetti, nauha
    Max Savikangas, alttoviulu Jukka Rautasalo, sello Sanna Salmenkallio, viulu

  • Anssi Karttunen, sello Mikael Helasvuo, huilu Tuija Hakkila, piano

  • Kaze Ensemble

    Yoko Nishi, koto, Miki Maruta, jushichigen, Kazuhiro Iseki, sangen, Seizan Matsuda, shakuhachi,

  • Edward Vesala Sound & Fury

    Jouni Kannisto, saksofoni, huilu, Jorma Tapio, saksofoni, bassoklarinetti, huilut, Pepa Päivinen, saksofonit, huilut, Matti Riikonen, trumpetti, Iro Haarla, koskettimet, Jimi Sumén, kitarat, Edward Vesala, rummut, perkussiot

  • Tampere Chamber

    Johtaa Atso Almila
    Solisteina Jari Salmela, piano ja Otto Virtanen, fagotti

1998

  • Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

    Johtaa Juha Kangas
    Solistina Ritva Koistinen, kantele

  • Konserva Nueva – Konservatorion opiskelijoiden kamarimusiikkikonsertti

  • Uusi Helsinki -kvartetti

    Petri Aarnio, viulu Jan Söderblom, viulu Ilari Angervo, alttoviulu Marko Ylönen, sello

  • Kirjeitä Tanskasta : Soiva muotokuva Hamletista

    Johtaa Timo Muurinen
    Tampereen konservatorion improvisaatioryhmä

  • Tampereen Kaupunginorkesteri

    Johtaa Tuomas Ollila
    Solistina Jaana Kärkkäinen, piano

  • Harmonikkatrio Fratres

    Raimo Vertainen, Heikki Jokiaho, Toni Hämäläinen

  • Severi Pyysalo – Anders Jormin -duo

    Severi Pyysalo, vibrafoni, Anders Jormin, basso

  • TomTom -duo

    Keijo Puumalainen, perkussiot, Juha Pesonen, basso

  • Oulun Kaupunginorkesteri

    Johtaa Arvo Volmer Solisteina Erkki Hirsimäki, pasuuna sekä Helén Jahren, oboe

  • Lapin Kamariorkesteri

    Johtaa John Storgårds
    Solisteina Lennart Palas, huilu, Markku Moilanen, oboe Antal Mojzer, fagotti

2000

  • Turun kaupunginorkesteri

    johtaa Hannu Lintu
    Harri Mäki, klarinetti
    Tanssiteatteri ERI; koreografia: Tiina Lindfors; valot: Katja Muttilainen; puvut: Tuula Bergqvist; tanssijat: Tiina Lindfors, Eeva Soini, Lassi Sairela, Jonna Aaltonen, Andrus Kämbre, Alexander Zilberman

  • Neljä tai melkein neljä (Konservatorion kamariyhtyeitä)

    Marko Gothoni – viulu, Petri Aarnio – viulu, Ilari Angervo – alttoviulu, Marko Ylönen – sello, Martti Rautio, piano
    Tuomo Lassila – midi-rummut, Janne Tuomi – lyömäsoittimet, Mikael Heikkilä – lyömäsoittimet, Juhani Nuorvala – elektroniikka, Juhani Liimatainen – elektroniikka

  • Kamarimusiikkia lapsille

    Tampereen konservatorion musiikkiopiston ja Juvenalia-musiikkiopiston oppilaiden kamariyhtyeitä

  • InTime Quintet & Mobita/Dansco

    Markku Lindeman, harmonikka; Henrik Perelló, viulu; Jari Salmela, piano; Jorma Salmela, kitara, Hannu Siiskonen, basso
    koreografia: Mari Rosendahl; käsikirjoitus: Hanna & Mari Rosendahl; valot: Mikki Kunttu; puvut: Elina Vättö; Tanssijat: Suvi Eloranta, Elina Jakowleva, Maija Hoisko, Anniina Kumpuniemi, Tuomo Luhtanen, Mari Rosendahl, Kalle Suominen.

  • Geneviève Blons: Tristan ja Isolde

    Elphege Bodereau, tanssi

  • Tampereen Kaupunginorkesteri

    johtaa Teemu Honkanen
    Mihail Slobodjanjuk, alttoviulu

  • Lyömäsoitinyhtye SISU (NOR)

    Marius Søbye, Bjørn Skansen, Tomas Nilsson

  • Seminaari: Musiikki ja Liike

    Olli Kortekangas, Päivi Järvinen, Mikko Heiniö, Tiina Lindfors, Frank Carlberg, Jonathan Hollander, Eero Hämeenniemi, Olli Koskelin
    Battery Dance Company (USA)

  • Tanssiteatteri Hurjaruuth: Prinsessa ja Herne

    ohjaus: Arja Pettersson; musiikki: Antti Riikonen; muusikko: Iikka Kotaja; valot: Riku Virtanen; lavastus ja puvut: Kirsi Manninen; tanssijat: Marjo Laakkonen, Riku Immonen, Mariella Reinikka, Juha Hietakangas

  • Lappeenrannan kaupunginorkesteri

    Johtaa Hannu Norjanen
    Pepa Päivinen, tenorisaksofoni
    Trio Finlandia: Eeva Koskinen, viulu, Marita Viitasalo, piano, Riitta Pesola, sello

  • Battery Dance Company (USA) & Nada

    koreografia: Jonathan Hollander; tekninen suunnittelu: Barry Steele; valot: Pat Dignan; tanssijat: Kathi McGowan, Adrianna Thompson, Danté Adela, James Lacey
    Nada: Pentti Lahti, saksofoni; Heikki Nikula, bassoklarinetti; Eero Hämeenniemi, piano; Sampo Lassila, basso; Markus Ketola, rummut

  • Aurinkobaletti: Uniooma

    koreografia: Virpi Pahkinen; lavastus: Katarina Norling; valot: Marko Kallela; tanssijat: Tarmo Karivirta, Antti Lahti, Urmas Poolamets, Laura Pylkkänen, Elina Raiskinmäki, Helena Romppanen

  • Pepa Päivinen – saksofoni & Iro Haarla – piano, harppu

  • Christine Correa – laulu & Frank Carlberg – piano

  • Avanti!

    Naoko Ichihashi – piano, Jouko Laivuori – piano
    Sami Koskela, Tim Ferchen & Tuomo Lassila – lyömäsoittimet
    Juhani Liimatainen – elektroniikka

2002

  • Tapiola Sinfonietta

    Johtaa Susanna Mälkki
    Panu Pärssinen – kontrabasso

  • Musicatreize (FRA)

    Johtaa Roland Hayrabedian
    Kaoli Isshiki, Elisabeth Grard, Sylvie Colas – sopraanot, Mireille Quercia, Felicitas Bergmann, Laura Gordiani – altot, Jérôme Cottenceau, Gilles Schneider, Jacques Losse – tenorit, Marc Busnel, Patrice Balter, Alain Lyet – bassot

  • Mika Väyrynen – harmonikka

  • Kamariyhtye Uusinta

    Johtaa Jani Telaranta
    Lauri Toivio – huilu, Sole Terästö – oboe, Päivi Kiljala – klarinetti, Harri Joy – fagotti, Tuomas Ruskeapää – käyrätorvi, Tuomo Lassila – lyömäsoittimet, Lauri Kilpiö – piano, Noa Nakai, Sanna Salmenkallio – viulut, Max Savikangas – alttoviulu, Roi Ruottinen, Seeli Toivio – sellot, Risto Vuolanne – kontrabasso

  • Musicatreize & PIRAMK/Konservatorion opiskelijat

    Johtaa Roland Hayrabedian, Musicatreize ks. yllä
    Johanna Kari – huilu, Kaisa Koivula, Tamas Paraczky – klarinetti, Miriam Brown, Jaakko Välimäki – käyrätorvi, Hanna Peltoniemi, Laura Virtanen – viulu, Jussi Tuhkanen – alttoviulu, Juhana Ritakorpi – sello, Ilkka Heinonen – kontrabasso, Mikael Heikkilä, Tomi Hyttinen – lyömäsoittimet

  • Jan Lehtola – urut

  • Tampereen Kaupunginorkesteri

    Johtaa Dimitri Slobodeniouk
    Ritva Koistinen – kantele

  • Lumen Valo

    Michael Baran – ohjaaja/director
    Baran, Tina Jokitalo – visuaalinen suunnittelu, Jokitalo – valot/lights
    Heta Kokkomäki, Titta Lampela – sopraanot, Hanne Graeffe, Riikka Noreila - altot, Aaro Haapaniemi, Kari Turunen – tenorit, Tomi Koponen – baritoni, Juha Suomalainen – basso

  • Heikki Nikula

    Heikki Nikula - bassoklarinetti, Heini Kärkkäinen – piano, Juhani Liimatainen – elektroniikka

  • Jaana Kärkkäinen – piano

  • Tampere Raw

    Johtaa Janne Haanterä
    Anna-Leena Planman, Johanna Kari – huilu, Reetta Näätänen – klarinetti, Janne Pesonen – klarinetti, bassoklarinetti, Jouni Suuronen – käyrätorvi, Jyrki Lähteenmäki, Anna Laakso – piano, Heidi Kuula, Anna Angervo – viulu, Marianne Mäenpää – alttoviulu, Elina Sipilä – sello, Jarkko Uimonen – kontrabasso, Harri Lehtinen – lyömäsoittimet

  • Giant Robot

    Aleksi Tolonen, Arttu Tolonen, Petro Niiniluoto, Tuomas Toivonen, Kim Rantala, Abdissa Assefa

  • Ooppera Skaala: Voi vietävä!

    Mari Palo – sopraano, orava, Riikka Rantanen – mezzosopraano, lintu, Anders Blom – tenori, kirvesmies, Kouta Räsänen – basso, karhu
    Johtaa Jyri Nissilä
    Päivi Kiljala – klarinetti, käärme, Hanna Susitaival – urkuharmoni, Sampo Lassila – kontrabasso, Sami Koskela – lyömäsoittimet
    Karla Loppi – libretto, ohjaaja, Päivi Loponen – libretto, Katariina Kirjavainen – lavastus ja puvustus, Mia Hämäläinen – valosuunnittelu, Minna Vainikainen – koreografia

  • Tampere Chamber

    Johtaa Jaana Haanterä
    Edouard Ideltchouk – viulu, Janne Pesonen -klarinetti

2004

  • Balanescu Quartet

    Alexander Balanescu, viulu, James Shenton, viulu, Andrew Parker, alttoviulu, Nicholas Holland, sello

  • Suomalainen Saksofonikvartetti

    Pekka Savijoki, sopraanosaksofoni, Timo Rantanen, alttosaksofoni, Kai Ruskeepää, tenorisaksofoni, Juha Keikkonen, baritonisaksofoni, Kirmo Lintinen, piano, Toni Kulku ja Aki Virtanen, lyömäsoittimet

  • Äänen lumo ry: Elektroniklubi

    Suomen teatteriorkesteri
    Pink twins: Vesa Vehviläinen, Juha Vehviläinen, Kimmo Kumela
    Siniaalto: Ilai Rämä, Teemu Halmkrona, Tuomas Mettänen
    Petri Kuljuntausta, Markus Reuter

  • Ultra Brass: Siperian aukiolla soi!

    Lotte Nyberg, Denise Ward, Maiju Kopra, trumpetit, Saila Rissanen, Maija Kylkilahti, Miriam Brown, Elisa Arola, käyrätorvet, Ami Kumpulainen, Mika Heikkilä, Pekka Laurikka, pasuunat, Eero Kolari, tuuba

  • Uusi Helsinki –kvartetti: Lounaskonsertti

    Petri Aarnio, I viulu, Taija Kilpiö, II viulu, Ilari Angervo, alttoviulu, Joel Laakso, sello

  • Korvat auki!

    Tuuli Lindeberg, sopraano, Pauliina Fred, traverso, Anna Hämäläinen, cembalo, Oleg Larionov, alttoviulu, Maria Kamchilina, piano, Kaisla-Kerttuli Parikka, viulu, Emmi Hiirikoski, viulu, Sari Jeskanen, alttoviulu, Tapio Ollanketo, sello, Aki Virtanen, lyömäsoittimet, Olli-Pekka Tuomisalo, saksofoni, Simo Vuoristo, viulu, Tommi Pounusaari, piano, Emil Holmström, piano

  • UMO Jazz Orchestra

    johtaa Kirmo Lintinen

  • Jukka Mikkola: Avaruusromua

  • Balanescu Quartet: Elektroniklubi

    Alexander Balanescu, viulu, James Shenton, viulu, Andrew Parker, alttoviulu, Nicholas Holland, sello, Janne Tuomi, lyömäsoittimet

  • Suomen Kanteleliitto: Lounaskonsertti

    Eija Kankaanranta, Mervi Ylivainio, Elisa Kerola-Tuuri, kanteleet, Annaleena Planman, huilu, Pekka Ahonen, klarinetti, Joel Laakso, sello; Pirkanmaan ammattikorkeakoulun jousitrio: Miia Tepponen, viulu, Mikko Väisänen, alttoviulu, Heidi Väisänen, sello

  • Tampere Filharmonia

    Johtaa Jan Söderblom

  • UMO vs. XL

    johtaa Arttu Takalo
    XL: Arttu Takalo, vibrafoni, Jarmo Saari, kitara, Tuure Koski, basso, Tomi Salesvuo, rummut, Timo Kuisma, äänisuunnittelu, Tom Ahlberg, valosuunnittelu

  • Elektroniklubi

    Aerodynamystics, Toiminto, Halldor Ulfarsson plays haldorphone (Isl), Es, Kurvin grilli, Dubbing mixers, dj:t slavic walkmen, pirkka

  • Ultra Brass: Lounaskonsertti

    johtaa Juha Untala
    Jukka Myllys, baritonitorvi, Antti Hirvonen, pasuuna, Tommi Kolunen, Lotte Nyberg, Denise Ward, Anna-Leena Lumme, Maiju Kopra, trumpetit, Saila Rissanen, Maija Kylkilahti, Miriam Brown, Elisa Arola, Hanna Patana, Päivi Pyymäki, käyrätorvet, Ami Kumpulainen, Mika Heikkilä, Pekka Laurikka, Elvire Katz, pasuunat, Eero Kolari, Harri Miettunen, tuubat, Elias Tikanmäki, Saku Antila, lyömäsoittimet

  • Das Haus

    Pekka Milonoff, ohjaus, Antti Mäkelä, äänisuunnittelu, Teemu Määttänen, lavastus, Tiiti Hynninen, valosuunnittelu; Mikael Helasvuo, huilu, Markku Veijonsuo, pasuuna; Free Okapi: Markus Fagerrud, piano, Heikki Nikula, bassoklarinetti, Sampo Lassila, kontrabasso, Karri Koivukoski, alttoviulu, Jorma Valjakka, oboe, Juhani Liimatainen, periodisoittimet

  • Matinea Haarlan palatsissa

    Harri Topi, sello, Markus Mantere, piano, Eduard Ideltsuk, Kimmo Tullila, viulu, Kimmo Kivivuori, alttoviulu, Sampo Liukko, sello, Eija Kankaanranta, kantele

  • eRRe

    Eero Hämeenniemi, piano, Kari Heinilä, huilu, Sampo Lassila, kontrabasso, Heikki Nikula, bassoklarinetti

  • Partida-kvartetti

    Hanna Peltoniemi, Juha-Pekka Niemelä, viulu, Aino Ojakoski, alttoviulu, Carla Kuotila, sello

  • Elektroniklubi

    Pan sonic: Mika Vainio, Ilpo Väisänen; Jori hulkkonen, Acid kings, Keys of life dj-group, dj:t tg & Harri

  • Pirkanmaan ja Turun seudun musiikkiopistot: Lasten ja nuorten Biennale

    Joeliina Juslin, huilu, Henna Ala-Mikkula, piano, Maria Lavemäki, sello, Leila Rikabi-Sukkari, piano, Siiri Käpyaho, viulu, Mikaela Kärsämä, sello, Mari Lindfors, lyömäsoittimet, Hanna Ponkala, viulu, Taina Lehmuskoski, viulu, Miina Kanko, viulu, Tiia Hyppönen, piano, Joanna Mäcklin, viulu, Mia Muona, piano, Mari Aalto, piano, Heini Kankainen, piano, Joni Ahonen, tuuba, Anna Törmä, sello, Silja Karttunen, viulu, Iina Turunen, sello; Turun seudun musiikkiopiston Jousiorkesteri, László Demeter, kapellimestari, Katri Vuoriluoto, huilu, Riikka Hakala, huilu, Ville Alaranta, klarinetti, Martina Sirén, piano, Ella Mikkola, Aksa Korttila, Ville Tarsa, Markus Kärki, Felix Rentto, ksylofonit, Juuso Peippo, Taina Möysä, Aapo Kujanpää, kitarat

  • Chilingirian Quartet

    Levon Chilingirian, viulu, Charles Stewart, viulu, Susie Mészáros, alttoviulu, Philip De Groote, sello

2006

  • Biennalefanfaari

    Karri Koivisto [pasuuna], Harri Lehtinen [talking drum 'donno']

  • Avanti

    Jan Söderblom [Kapellimestari / conductor] Matti Närhinsalo [huilu / flute], Jussi Jaatinen [oboe], Päivi Kiljala ja Heikki Nikula [klarinetti / clarinet], Erkki Suomalainen [fagotti / bassoon], Tero Toivonen [käyrätorvi / french horn], Pasi Pirinen [trumpetti / trumpet], Valtteri Malmivirta [pasuuna / trombone], Olli-Pekka Tuomisalo [saksofoni / saxophone], Sami Koskela [lyömäsoittimet / percussion], Kristiina Junttu [keyboard], Ismo Eskelinen [kitara / guitar], Jukka Rantamäki [viulu / violin], Tostes Tiebout [alttoviulu / viola], Jukka Rautasalo [sello / cello], Jyrki Hiivirta [kontrabasso / double bass]

  • Biennaleklubi: Gumbavanti!, Dj Bunuel

    Heikki Nikula [alttosaksofoni], Timo Hietala [koskettimet], Kari Kriikku [rummut], Timo Ahtinen [basso], Ville Hukkinen [perkussiot] DJ Bunuel

  • Lounaskonsertti

    Markku Luolajan-Mikkola (viola da gamba / viol) Varpu Haavisto (viola da gamba / viol) Aapo Häkkinen (cembalo / harpsichord)

  • Karuna II

    Janne Tuomi [lyömäsoittimet / percussion] Eija Kankaanranta [kantele]

  • ELEKTRONIMUSIIKKIA PLANETAARIOSSA

    Jukka Ruohomäki [elektroniikka / electronics], Origion (video), Mikko Räisänen (kitara / guitar) Janne Rapo (scratch)

  • Uusi Helsinki -kvartetti

    Petri Aarnio [viulu / violin], Taija Kilpiö [viulu / violin], Ilari Angervo [alttoviulu / viola], Joel Laakso [sello / cello] feat: Kari Kriikku [klarinetti / clarinet], Mika Väyrynen [harmonikka / accordion], Jarkko Uimonen [kontrabasso / double bass]

  • Biennale-klubi: Ampiaba

    Judith Sodji [laulu / vocals], Lasse Jalava [kitara / guitar], Jorma Nieminen [djembe], Eero Tikkanen (basso / bass)

  • Lounaskonsertti

    Kai Nieminen [kitara / guitar], Jarmo Levy [video]

  • Aperitiivi

    Tampereen konservatorion lyömäsoittajat ja afrikkalaisen rummutuksen ryhmä.

  • Tampere Filharmonia

    Rolf Gupta [kapellimestari / conductor] Ensemble: Jorma Salmela [sähkökitara / electric guitar], Eija Räisänen [sopraano / soprano], Olli-Pekka Tuomisalo [alttosaksofoni / alto saxophone], Olav Severeide [pasuuna / trombone], Kirmo Lintinen [piano]

  • Elektroniklubi

    M.A. Numminen ja Dj Sane KONEVELJET: Aito Koneveli [bitit ja biitit], Oiva Koneveli [efektit ja eläimet],Kauno Koneveli [visuaalit] Dj Jukka Mikkola

  • Lounaskonsertti

    Olli-Pekka Tuomisalo [saksofoni / saxophone], Risto-Matti Marin [piano], Harri Lehtinen [lyömäsoittimet / percussion]

  • Roots and routes

    AMADINDA PERCUSSION GROUP (Unkari / Hun): Zoltán Rácz, Zoltán Váczi, Aurél Holló, Károly Bojtos (lyömäsoittimet / percussion)

  • Elektroniklubi

    Tone of Finland: Suomen Teatteriorkesteri: Mikael Eriksson ja Kimmo Modig [musiikki / music], Kristian Ekholm ja Aleksi Linnamaa [video-remix] RinneRadio & Iro Haarla: Tapani Rinne [puupuhaltimet / reeds], Verneri Lumi [elektroniikka / electronics], Juuso Hannukainen [lyömäsoittimet / percussion], Iro Haarla [kosketinsoittimet / keyboards], Jukka Huitila [valot / lights], Sami Volotinen [miksaus / sound engineering] DJ Ender

  • Avaruusromua

    Jukka Ruohomäki [elektroniikka / electronics], Rauli Koskinen [video], Mikko Räisänen [kitara / guitar], Janne Rapo [scratch], Jukka Mikkola [avaruusäänet / space sounds]

  • Lounaskonsertti

    Kimmo Hakola [urut / organ]

  • Osuma Ensemble

    Harri Lehtinen, Janne Tuomi, Jyri Kurri, Mikael Heikkilä, Toni Hietala (lyömäsoittimet / percussion) Olli-Pekka Tuomisalo [saksofoni / saxophone], Heikki Lehtinen [basso / bass], Edouard Ideltchouk [viulu / violin], Pekka Ahonen [kapellimestari / conductor], Teijo Suomi, Kalle Ruusukallio, Elias Tikanmäki, Niko Ronimus, Jussi Niemelä, Tomi Hyttinen, Joni Lehikoinen, Tuija-Maija Nurminen [lyömäsoittimet / percussion]

2008

  • Folkbarokkiyhtye SAMA

    Kreeta-Maria Kentala, Minna Kangas, Tiina Aho-Erola [barokkiviulu / baroque violin], Jouko Mansnerus [barokkialttoviulu / baroque viola], Lea Pekkala [barokkisello / baroque cello], Maria Vahervuo [violone], Petra Aminoff, Pauliina Fred [nokkahuilu ja traverso / recorder and traverso], Eero Palviainen [teorbi / theorbe], Petteri Pitko [cembalo / harpsichord]

  • Etnoklubi

    Pekko Käppi [jouhikko, laulu / vocals], Maria Kalaniemi [harmonikka, laulu / accordion, vocals], Olli Varis [kitara / guitar]

  • Lounaskonsertti

    Sanna Kurki-Suonio [laulu / vocals], Elisa Kerola [kantele], James Andean [elektroniikka / electronics]

  • Zagros

    Auli Kontinen [huilu / flute], Päivi Kiljala [klarinetti / clarinet], Otto Virtanen [fagotti / bassoon], Tommi Hyytinen [käyrätorvi / french horn], Tapio Paavilainen [trumpetti / trumpet], Anna-Liisa Räsänen [pasuuna / trombone], Hannu Vasara [viulu / violin], Kaisa Kallinen [viulu / violin], Camilla Koiso-Kanttila [alttoviulu / viola], Miika Uuksulainen [sello / cello], Sampo Lassila [kontrabasso / double bass], Jani Niinimäki [lyömäsoittimet / percussion], Paula Malmivaara [oboe]

  • Etnoklubi

    POING (Nor) feat. Becaye Aw & Pekka Kuusisto: Frode Haltli [harmonikka / accordion], Rofl-Erik Nystrøm [saksofoni / saxophone], Håkon Thelin [kontrabasso / double bass], Becaye Aw [laulu, kitara / vocals, guitar], Pekka Kuusisto [viulu / violin]

  • Tundramatiks

    Janne Masalin [laulanta, kitarat ja kurttu / vocals, guitars, accordion], Tatu Rönkkö [rytmit / rhytms], Osku Laine [basso, mandoliini ja murinat / bass, mandolin, growls]

  • Lounaskonsertti

    Veli Kujala [harmonikka / accordion], Susanne Kujala [urut / organ]

  • Tampere Filharmonia

    Ernest Martínez Izquierdo [kapellimestari / conductor], Pekka Kuusisto [viulu / violin]

  • Elektroniklubi

    Kuupuu: Jonna Karanka [laulu, elektroniikka ym. / vocals, electronics etc.]
    Pepe Deluxé feat. Pekka Kuusisto: Tommi Lindell [modulaarisyntetisaattori, vocoder-laulu / modsynthesizer, vocoder], Jari Salo [samplerit, efektit, perkussiot / samplers, effects, percussion], Miikka “McGyver” Paatelainen [kitara, basso, theremin / guitar, bass, theremin], Markku Reinikainen [rummut / drums], Pekka Kuusisto [viulu / violin], Eetu Vihervaara [vj], Henry Walden [miksaus / sound engineer]

  • Jäänmurtajat

    Lotta Wennäkoski [sävellykset, viulu ja laulu / composition, violin and vocals], Petri Bäckström [laulu / vocals], Heikki Nikula [klarinetti / clarinet]

  • Meta4

    Minna Pensola, Antti Tikkanen [viulu / violin], Atte Kilpeläinen [alttoviulu / viola], Tomas Djupsjöbacka [sello / cello]

  • Elektroniklubi

    Neum: Otto Romanowski, Ilkka Niemeläinen, Esa Kotilainen [syntetisaattori / synthesizer]
    Haltya: Tommi Sirkiä
    Headphonics: Tommi Sirkiä, Markku Louhio

  • Näsin ääni

    johtaa / conducted by Kari Turunen

2010

  • Anu Komsi, Piia Komsi & Ilmo Ranta

    Anu Komsi [sopraano / soprano]
    Piia Komsi [sopraano / soprano]
    Ilmo Ranta [piano]

  • Jukka Mikkola

    Avaruusseikkailu 2010 Space Odyssey 2010

  • Helsinki-Kitaraduo

    Mikko Ikäheimo [kitara ja teorbi / guitar and theorbo]
    Rody van Gemert [kitara ja barokkikitara / guitar and Baroque guitar]

  • TampereRaw

    Tuomas Turriago [kapellimestari / conductor], Seppo Planman [huilu / flute], Janne Pesonen [klarinetti / clarinet], Reetta Näätänen [klarinetti / clarinet], Nils Röömussaar [oboe], Tuukka Vihtkari [fagotti / bassoon], Jaakko Välimäki [käyrätorvi / French Horn], Anna Angervo [viulu / violin], Eeva Oksala [viulu / violin], Heili Hannikainen [alttoviulu / viola], Maija Juuti [sello / cello], Jarkko Uimonen [kontrabasso / double bass]

  • Marko Ylönen, Harri Österman & Martti Rautio

    Marko Ylönen [sello / cello]
    Harri Österman [sello / cello]
    Martti Rautio [piano]

  • Elektroniklubi

    Lubo-Mir

    Turistit, J. K. Ihalainen [runot, ääni / poems, voice], J. Karelius [koneet, soittimet / electronics, instruments], Lasse Kantanen [koneet, rummut / electronics, drums]

    Waisted Flanders

    A Simple Day, Jone Takamäki [shakuhachi, saksofonit / saxophones, bassoklarinetti / bass clarinet, huilut / flutes], Dj Bunuel [elektroniikka / electronics]

    Wimme, Wimme Saari [joiku / Sámi yoik], Tapani Rinne [puhaltimet / wind instruments], Juuso Hannukainen [lyömäsoittimet / percussion], Matti Wallenius [akustiset kielisoittimet / acoustic string instruments], Tuomas Norvio [miksaus, elektroniikka / mixing, electronics]

    Janne Tuomi, [lyömäsoittimet / percussion]

    Jori Hulkkonen

  • Varpu Haavisto, Kari Vuola & Nicholas Söderlund

    Varpu Haavisto [gamba / viola da gamba]
    Kari Vuola [urut / organ]
    Nicholas Söderlund [baritoni / baritone]

  • Tampere Filharmonia

    Anna-Maria Helsing [kapellimestari / conductor]
    Virpi Pahkinen [tanssi / dance]

  • Ah Kuni,Ahaa!

    Teppo Hauta-aho [kontrabasso / double bass], Joonas Ahonen [piano / cembalo], Veli Kujala [harmonikka / accordion], Heikki Nikula [bassoklarinetti / bass clarinet]

  • Rantamäki-kvartetti

    Jukka Rantamäki [viulu / violin], Kati Rantamäki [viulu / violin], Ulla Soinne [alttoviulu / viola], Tuija Rantamäki [sello / cello]

  • Jousia-kvartetti

    Janne Nisonen [viulu / violin], Eriikka Maalismaa [viulu / violin], Lilli Maijala [alttoviulu / viola], Johannes Rostamo [sello / cello]

  • Mario Caroli & Sonia Turchetta

    Mario Caroli [huilu / flute]
    Sonia Turchetta [mezzosopraano / mezzosoprano]

  • defunensemble

    Emil Holmström [piano], Markus Hohti [sello / cello], Mikko Raasakka [klarinetti / clarinet], Lily-Marlene Puusepp [harppu / harp], Hanna Kinnunen [huilu / flute], Timo Kurkikangas [elektroniikka / electronics], Marko Myöhänen [elektroniikka / electronics]

  • Elektroakustinen iltapäivä

    Anu Miikkulainen [huilu / flute]
    Hanna Suoniemi [viulu / violin]
    Oili Tuhkanen [alttoviulu / viola]
    Panu Siik [elektroniikka / electronics]

2012

  • Polyteknikkojen Kuoro The Polytech Choir

    Juha Kuivanen – kuoronjohtaja choir conductor
    Teppo Lampela – baritoni baritone

  • defunensemble feat. M.A. Numminen

    Mikko Raasakka – klarinetit clarinets, Hanna Kinnunen – huilu flute
    Lily-Marlene Puusepp – harppu harp, Markus Hohti – sello cello
    Emil Holmström – piano, Sami Klemola – sähkökitara electric guitar
    M.A. Numminen – resitointi speaker
    Marko Myöhänen & Timo Kurkikangas – teknologia sound engineers
    Merja Nieminen – visualisaatio, live-videot visualisation and live videos

  • Metropolia Ammattikorkeakoulun musiikin opiskelijat

    Annika Fuhrmann – sopraano soprano, jouhikko, Johanna Tarkkanen – sello cello
    Esko Lång – klarinetti ja bassoklarinetti clarinet and bass clarinet
    Paul-Erik Söderqvist – kitara guitar, Turkka Inkilä – huilu flute, Sofia Kirchakova – oboe

  • Veli Kujala

    Veli Kujala – neljäsosasävelaskelharmonikka quarter-tone accordion

  • The Bugallo-Williams Piano Duo

    Helena Bugallo (ARG), Amy Williams (USA)

  • Juho Laitinen, Heikki Nikula & Niko Kumpuvaara

    Juho Laitinen – sello cello
    Heikki Nikula – klarinetti ja bassoklarinetti clarinet and bass clarinet
    Niko Kumpuvaara – harmonikka accordion

  • Jouko Kyhälä & Saalas

    Jouko Kyhälä – huuliharput harmonicas, Eero Grundström – harmooni harmonium, melodica
    Hannu Oskala – tuuba tuba, Marko Timonen – lyömäsoittimet percussion

  • Spontaani Vire

    Emilia Lajunen – viulu violin, avainviulu keyed fiddle, Eero Grundström – harmooni
    harmonium, Johanna Juhola – harmonikka accordion, Sara Puljula – basso bass

  • Suomalainen Barytontrio

    Markus Kuikka – baryton
    Markus Sarantola – alttoviulu viola
    Jussi Seppänen – sello cello

  • Tampere Filharmonia

    Sasha Mäkilä – kapellimestari conductor
    Camilla Hoitenga – huilu flute

  • Pekka Pohjola Group

    Markku Kanerva – kitara guitar, Seppo Kantonen – kosketinsoittimet keyboards
    Lauri Porra – basso bass, Anssi Nykänen – rummut drums

  • Frank Zappa Memorial Pancake Breakfast

    Antti Koivula – laulu vocals, Janne Toivonen – trumpetti trumpet
    Petteri Hietamäki – alttosaksofoni alto sax, Heikki Tuhkanen – pasuuna trombone
    Mikko Enqvist – kitara guitar, Olli Kari – marimba, vibrafoni vibraphone
    Iikka Kotaja – kosketinsoittimet keyboards, Antti Kivimäki – basso bass
    Joni Leino – rummut drums

  • Ere Lievonen

    Ere Lievonen – cembalo ja klavikordi harpsichord and clavichord

  • Arktinen Hysteria

    Matti Närhinsalo – huilu flute, Laura Kemppainen – oboe
    Christoffer Sundqvist – klarinetti clarinet, Tommi Hyytinen – käyrätorvi horn
    Ann-Louise Wägar – fagotti bassoon

  • TampereRaw

    Tuomas Turriago – kapellimestari conductor, Tuuli Lindeberg – sopraano soprano
    Seppo Planman – huilu & bassohuilu flute & bass flute
    Janne Pesonen – klarinetti & bassoklarinetti clarinet & bass clarinet
    Jaakko Välimäki – käyrätorvi horn, Samu Metsänen – baritonisaksofoni baritone sax
    Jarmo Julkunen – mandoliini mandolin, Jorma Salmela – sähkökitara electric guitar
    Petri Mäkiharju – sähköbasso electric bass, Anu Vehviläinen – piano
    Veli Kujala – harmonikka accordion, Heidi Kuula ja Anna Angervo – viulu violin
    Heili Hannikainen – alttoviulu viola, Elina Sipilä – sello cello
    Jarkko Uimonen – kontrabasso double bass

  • UMO Jazz Orchestra

    Kari Heinilä – kapellimestari conductor
    Kirmo Lintinen – piano
    Aili Ikonen – laulu vocals

  • PIPOKA

    Veli Kujala – harmonikka accordion, Jarmo Julkunen – kitara guitar
    Petri Keskitalo – tuuba tuba, Sam Huber – laulu vocals

  • THE NORTHERN GOVERNORS

    Kalevi Louhivuori – trumpetti trumpet, Linda Fredriksson – saksofonit saxophones,
    Tuomo Prättälä – koskettimet keyboards, laulu vocals, Osmo Ikonen – basso bass, laulu vocals
    Petteri Sariola – kitara guitar, laulu vocals, Jyri Sariola – rummut drums
    Heikki Tuhkanen – pasuuna trombone

  • Dallapé

    solistit: orkesterinjohtaja Juha Hostikka ja Sami Saari
    soloists: conductor Juha Hostikka and Sami Saari
    Anssi Nykänen – rummut drums, Harri Rantanen – basso bass
    Varre Vartiainen – kitara guitar, Niko Kumpuvaara – harmonikka accordion
    Mauri Saarikoski – viulu violin, Arttu Takalo – ksylofoni xylophone
    Petri Puolitaival – alttosaxofoni alto sax, Heikki Pohto – tenorisaxofoni tenor sax
    Tero Lindberg – trumpetti trumpet, Antti Rissanen – pasuuna trombone

2014

  • Ismo Eskelinen & Jarmo Julkunen

    Ismo Eskelinen - Klassinen kitara
    Jarmo Julkunen - Renesanssikitara, barokkikitara, ukulele, akustinen teräskielinen kitara

  • Bussi numero 13

    Auvo Vihro - Ohjaaja, Hannu Pohjanoro - Sävellystön ohjaaja, TAMKin teatterimusiikin ja Tampereen konservatorion opiskelijat

  • Uusinta Ensemble

    Jukka Iisakkila - Kapellimestari, Malla Vivolin - Huilu, Markus Kaarto - Klarinetti, Lauri Kilpinen - Pasuuna, Väinö Jalkanen - Piano, Antti Suoranta - Lyömäsoittimet, Maria Puusaari - Viulu, Teija Kivinen - Viulu, Max Savikangas - Alttoviulu, Markus Hohti - Sello

  • Kairos Quartett (DE)

    Wolfgang Bender - Viulu, Stefan Häussler - Viulu, Simone Heilgendorff - Alttoviulu, Claudius von Wrochem - Sello

  • Dominus Krabbe

    Teppo Lampela - Kontratenori, Mari Mäntylä - Dekakordi, Kimmo Kahta - Ohjaus

  • Tampere Filharmonia

    Anna-Maria Helsing - Kapellimestari
    Cho-Liang Lin - Viulu

  • Sepia

    Victoria Lindqvist - Laulu, Lauri Schreck - Kitara, Laulu, Jon-Patrik Kuhlefelt - Äänisuunnittelu

  • Ice Loving Animals

    Marzi Nyman - Kitara, Niko Kumpuvaara - Harmonikka, Arttu Takalo - Vibrafoni, Jaska Lukkarinen - Rummut

  • TAMPERERAW

    Tuomas Turriago - Kapellimestari
    Seppo Planman - Huilu, Heikki Pöyhönen - Oboe, Englannintorvi, Janne Pesonen - Klarinetti, Bassoklarinetti, Reetta Näätänen - Klarinetti, Timo Jäntti - Fagotti, Kontrafagotti, Jaakko Välimäki - Käyrätorvi, Antti Hirvonen - Pasuuna, Maria Itkonen - Viulu, Heili Hannikainen - Alttoviulu, Jarkko Uimonen - Kontrabasso

  • Humus

  • Stringpurée Band

    Senni Eskelinen - Sähkökantele, Kalle Ylitalo - Basso, Niko Votkin - Rummut

  • Lauri Porra Band

    Lauri Porra - Basso, Mikko Kosonen - Kitara, Aki Rissanen - Koskettimet, Juho Viljanen - Pasuuna, Lyömäsoittimet ja Elektroniikka, Ville Pynssi - Rummut

  • Quinsonitus Brass & Percussion Ensemble

    Toni Isokivi - Trumpetti, Mikael Topi . Trumpetti, Mikko Perälä - Käyrätorvi, Torsti Pirkkanen - Pasuuna, Janne Roine - Tuuba, Tomi Salo - Lyömäsoittimet, Saana Iljin - Piano

2016

  • Rank Ensemble

    Saara Olarte - harppu/elektroniikka, James Andean - piano/elektroniikka, Solmund Nystabakk - kitara/elektroniikka, Elena Kakaliagou - käyrätorvi/elektroniikka

  • Pink Twins & Antti Tolvi

    Pink Twins & Antti Tolvi - elektroniikka/urut

  • Jan Lehtola

    Jan Lehtola - urut

  • defunensemble

    Hanna Kinnunen - huilu, Mikko Raasakka, Tapani Rinne - klarinetti, Emil Holmström - piano, Anders Pohjola, Timo Kurkikangas, Tuomas Norvio - elektroniikka

  • Kaartin soittokunta

    Johtaa Petri Komulainen

  • Tapani Rinne

    Tapani Rinne - bassoklarinetti

  • Ensemble Adapter

    Kristjana Helgadóttir - huilu, Ingólflur Vilhjálmsson - klarinetti, Gunnhildur Einarsdóttir - harppu, Matthias Engler - lyömäsoittimet

  • Tampere Filharmonia

    Ville Matvejeff - kapelimestari, Mikael Helasvuo - huilu

  • Islaja

  • Tomutonttu

    Jan Anderzén - elektronisilla soittimilla muokatut äänet

  • Pöllöt

    Jaakko Tolvi & Janne Kauppinen - kitara ja laulu, Jukka Herva - kosketinsoittimet, Markus Jalonen - basso, Aleksi Friman - rummut

  • Eleanoora Rosenholm

    Pasi Salmi - koskettimet, Noora Tommila - laulu, Tatu Säteri - kitara, Olli Joukio - rummut, Alpo Nummelin - rummut, perkussiot, Turo Sinkkonen - basso

  • Janne Tuomi

    Janne Tuomi - lyömäsoittimet

  • Maria Puusaari

    Maria Puusaari - viulu

  • Osuma Ensemble

    Mikael Heikkilä, Toni Hietala, Jyri Kurri, Harri Lehtinen, Janne Tuomi - lyömäsoittimet

  • Nadar Ensemble

    Pieter Matthynssens - sello, Elisa Medinilla - piano, peliohjain, Dries Tack - klarinetti, peliohjain, Yves Goemaere - lyömäsoittimet, Wannes Gonnissen - ääni, Rebecca Diependaele - manageri, Stefan Prins & Pieter Matthynssens - taiteellinen johto, Thomas Moore - tuottaja

  • Lau Nau

    Laura Naukkarinen - laulu, kitara, elektroniikka

  • Jarse

    Jari Suomalainen - laulu, kitara, elektroniikka, Jaakko Tolvi - rummut

  • Olimpia Splendid

    Katri Sipiläinen - basso, laulu, Jonna Karanka - kitara, laulu, Heta Bilaletdin - kitara, laulu

  • Risto

    Risto Ylihärsilä - laulu, Tuomas Eriksson - kitara, Ninni Luhtasaari - basso, Ville Leinonen - rummut

  • Musiikkisatu Kana Kot

    Petri Juutilainen - sävellys, Julius Martikainen - kertoja, Reetta Näätänen - klarinetti, Timo Jäntti - fagotti, Heikki Pöyhönen - oboe, Pauliina Koskela - käyrätorvi, Marianne Järvinen - huilu, pikkolohuilu

  • The Pianist

    Thomas Monckton - roolissa, Thomas Monckton & Sanna Silvennoinen - suunnittelu ja ohjaus, Tuomas Norvio - äänisuunnittelu, Juho Rahijärvi - Valosuunnittelu, Kati Mantere - pukusuunnittelu, Anna Hunscott - valot, Ian Dixon-Wilkinson - ääni

Etsi esiintyjää