Spira Ensemble ja kuoronjohtaja Kari Turunen Tampereen @ Tampereen Sävel 2015 © Maarit Kytöharju

Kuorokatselmuksen päätöskonsertti

Kuorokatselmus huipentuu upeaan päätöskonserttiin, jossa lavalle nousevat tuomariston valitsemat kuorot. Jännitys tiivistyy, kun konsertin päätteeksi jaetaan tunnustuspalkinnot kuoroille ja kuoronjohtajille. Konsertin juontaa Inari Tilli.

Ohjelma

1.CandoMini
johtaja Viena Jurvelin
Espoo, lapsikuoro
Ringmängulaul (Veljo Tormis, Trad.)

2.Vaskivuoren lukion kamarikuoro
johtaja Jonna Vehmanen
Vantaa, nuorisokuoro
Kuka nukkuu tuutussasi (Anna-Mari Kähärä, Sirkka Selja, Tuukka Haapaniemi)

3.Junges Consortium Berlin
johtaja Vinzenz Weissenburger
Berliini, Saksa, nuorisokuoro
Ave Maria (Daniel Elder)

4.Oriana
johtaja Galina Shpak
Odessa, Ukraina, naiskuoro
Game of a Girl (Iryna Aleksiychuk, Olena Stepanenko / Otherworldly games)

5.Partita
johtaja Merzi Rajala
Porvoo, sekakuoro
Lala Mwanangu (Arja Paju, Kasheshi Makena, Merzi Rajala)

6.Chorus Iucundus
johtaja Timo Lehtovaara
Turku, nuorisokuoro
Butterfly (Mia Makaroff, Mia Makaroff & Anna-Mari Kähärä)

7.Teekkarikuoro
johtaja Johanna Lantto
Tampere, sekakuoro
Näsijärven rannalla (Anna-Mari Kähärä, Sinikka Nopola / Alussa oli insinööri)

8.Kören Decibel
johtaja Råger Rådström
Östersund, Ruotsi, sekakuoro
One Note Samba (Antônio Carlos Jobim, Roger Rådström)

9.Sabrina ja Saarten tyttäret
johtaja Sabrina Ljungberg
Helsinki, naiskuoro
Mitä me tytöt suremma? (Sabrina Ljungberg, Trad.)

10.Christophorus-Kantorei
johtaja Michael Nonnenman
Altensteig, Saksa, nuorisokuoro
Dies irae (Zdeněk Lukáš)

11.Mieskuoro Valkia
johtaja Saara Aittakumpu
Helsinki, mieskuoro
Kung Liljekonvalje (David Wikander, Gustaf Fröding)

12.Kamarikuoro Värinä
johtaja Noora Hirn
Helsinki, sekakuoro
Rondes (Folke Rabe)

13.Ruamjai
johtaja Kirsi Kaunismäki-Suhonen
Jyväskylä, sekakuoro
Suomalainen (Eero Koivistoinen, Jorma Etto)

Konsertissa ei ole väliaikaa ja se päättyy noin klo 16.00

Sunnuntain soundcheck-aikataulu

In english